Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zdrowy uśmiech Twojego malucha – jak nauczyć dziecko regularnego mycia zębów? 0
Zdrowy uśmiech Twojego malucha – jak nauczyć dziecko regularnego mycia zębów?

Ważną czynności pielęgnacyjną, której rodzice powinni nauczyć swoje pociechy jest dbanie o higienę jamy ustnej. Jak sprawić, by mycie zębów było dla dziecka nie tylko codziennym obowiązkiem, ale również przyjemnym doświadczeniem?

Jak dbać o zęby malucha?

Rozpoczęcie higieny jamy ustnej u naszych pociech powinno nastąpić już z pojawieniem się pierwszego ząbka, a nawet wcześniej. Masaż bezzębnych dziąseł niemowlaka na pewno przyniesie mu ulgę w ciężkim okresie wyrzynania się pierwszych "mleczaków". Początkowo czynności pielęgnacyjnych dokonuje przede wszystkim rodzic. To on dba o higienę jamy ustnej malucha – przeciera dziąsełka gazą lub specjalnymi szczoteczkami nakładanymi na palec. Gdy dziecko staje się starsze i podejmuje pierwsze próby samodzielnego mycia zębów, warto je w tym wspierać i dokonywać tej czynności razem z nim - maluchy bardzo chętnie uczą się poprzez obserwację. Najważniejsze, aby wyrobić w dziecku dobry nawyk mycia zębów, nie odpuszczajmy więc, tylko konsekwentnie i regularnie czyśćmy zęby z maluchem przynajmniej dwa razy dziennie.

Niestety dzieci często lubią napić się mleka lub soku przed pójściem spać, co sprzyja powstawaniu ubytków. Aby temu zapobiec, pamiętajmy myć zęby dopiero po tej czynności. Możemy też ustalić w domu zasadę, że po wieczornym myciu zębów, pijemy już tylko wodę.

Jeśli dziecko ma problem z cierpliwością podczas mycia zębów i kilka minut to dla niego za długo, warto zaopatrzyć się w specjalną klepsydrę – maluch będzie miał wiele radości z obserwacji przesypującego się  piasku i nawet nie zauważy, że szczotkuje zęby już 2 czy 3 minuty ;)

Gdy dziecko się buntuje

Co robić, gdy dziecko nie chce myć zębów? Przede wszystkim nie walczmy z nim, nie zmuszajmy do tego naszego malucha, bo prawdopodobnie przyniesie to efekt wręcz przeciwny do oczekiwanego. Warto wówczas pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu problemu. Przede wszystkim warto rzeczowo, nie bezpośrednio przed myciem zębów, ale w trakcie spokojnej rozmowy wyjaśnić dziecku, dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy też, że maluch nie rozumie, dlaczego właściwie trzeba myć zęby, dlatego warto mu to uświadomić, wyjaśnić jakie mogą być konsekwencje zaniedbania mycia zębów (próchnica itp.).  Warto też zwrócić uwagę na to, czy szczoteczka i pasta są odpowiednio dobrane dla naszego dziecka. Może na przykład pasta do zębów, którą kupiliśmy zupełnie nie smakuje maluchowi i należałoby kupić inną?

„Szczotka, pasta, kubek…”, czyli łazienkowe gadżety

Jakie akcesoria do higieny jamy ustnej należy wybrać dla naszego malucha? My zdecydowanie skłaniamy się w kierunku eko. Obecnie coraz bardziej popularne stają się w pełni biodegradowalne bambusowe szczoteczki do zębów. Co najważniejsze, włosie tych szczoteczek jest wolne od Bisfenolu A – niebezpiecznego związku organicznego stosowanego do produkcji poliwęglanów. Jeśli chodzi o wybór pasty do zębów przede wszystkim wybierajmy te, które nie zawierają cukrów i fluoru. Najlepiej kupować pasty wyprodukowane ze składników pochodzenia naturalnego, wówczas nawet jeśli maluch połknie pastę, nie będzie to stanowiło dla niego niebezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy propozycje ekoakcesoriów do higieny jamy ustnej oferowanych w EcoSmyku.

Biodegradowalne i bezpieczne dla malucha szczoteczki do zębów:

    

 

Naturalne pasty do mycia zębów:

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl